Hecht POLSKA
Aktualności

Aplikacja soczewek w stożku rogówki - warsztat szkoleniowy

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w warsztacie nt.: aplikacji soczewek stbilnokształtnych (sztywnych) soczewek kontaktowych w stożku rogówki.

 

Odbędzie się on w sobotę 6 kwietnia 2019 r. o godz. 13:45 podczas konferencji OPTOMETRIA 2019 w Krakowie w hotelu DoubleTree by HILTON ul. Dąbska 5

 

Szczegółowe informacje i zgłoszenia: http://www.optometria2019.pl/pl/

Jesteśmy dla Was

dieter muckenhirn2Aplikacja soczewek kontaktowych jest procesem, któremu towarzyszymy od początku, indywidualnymi poradami i wyjątkowym serwisem. Nazywamy to świadomym partnerstwem.

Dieter Muckenhirn

Dla Pacjentów

Prawidłowe widzenie dzięki soczewkom kontaktowym podnosi jakość życia

Już na samym początku życzymy dużo satysfakcji z użytkowania stabilnokształtnych soczewek kontaktowych. Przeznaczone dla Państwa soczewki kontaktowe wykonane są z najwyższą precyzją i indywidualnie dopasowywane z największą starannością tak, by można było cieszyć się z wszystkich zalet wynikających ze stabilności ich kształtu. Zapewne już teraz są Państwo przekonani o zaletach, jakie niesie z sobą stabilność kształtu soczewek kontaktowych. Dzięki tej nowoczesnej metodzie korygowania wady wzroku, uzyskujecie Państwo taką samą zdolność widzenia jak osoba widząca prawidłowo.

Opakowanie

Soczewki kontaktowe o stabilnym kształcie firmy Hecht Contactlinsen GmbH dostarczane są oddzielnie w oryginalnie zamkniętym i zabezpieczonym pojemniku. Przechowywane są w płynie do przechowywania stabilnokształtnych soczewek kontaktowych Boston Advance lub Concare. Wzmianka o tym znajduje się na etykiecie opakowania soczewek kontaktowych. Jeśli otrzymali Państwo soczewki kontaktowe firmy Hecht Contactlinsen w oryginalnym pojemniku, to podczas otwierania należy zwrócić uwagę na odgłos kliknięcia. Odgłos ten gwarantuje, że soczewki są zdezynfekowane. Wówczas mogą je Państwo od razu założyć.

Uwaga

Jeśli oryginalne opakowanie było już otwarte (podczas otwierania nie słychać odgłosu kliknięcia) lub jeśli upłynął termin ważności nadrukowany na opakowaniu (np. 2010-06-12) wówczas w żadnym wypadku nie wolno zakładać soczewek! Istnieje bowiem niebezpieczeństwo uszkodzenia oczu. Wówczas proszę koniecznie zwrócić się do specjalisty. Soczewek można będzie używać dopiero za jego zezwoleniem. Data ważności oznacza, że płyn do przechowywania soczewek wykazuje właściwości dezynfekujące, aż do upływu podanego terminu.

Ogólne wskazówki

Na tej stronie znajdują się ważne informacje na temat stosowania produktu i bezpieczeństwa. Prosimy o uważne ich przeczytanie. W razie wątpliwości należy skontaktować się ze specjalistą. Należy przestrzegać zaleceń specjalisty, uwag na etykietach produktów do pielęgnacji soczewek kontaktowych i wszelkich uwag zawartych w niniejszym dokumencie oraz na ulotce. W ten sposób zapewnicie sobie Państwo poczucie komfortu, jaki daje noszenie takich soczewek kontaktowych, uzyskując przy tym długi okres ich użytkowania.

Ostrzeżenia

Stosując płyny, które nie są przeznaczone do pielęgnacji stabilnokształtnych soczewek kontaktowych, narażacie Państwo na uszkodzenie swoje soczewki kontaktowe i oczy.

Należy:

 • Należy przestrzegać wskazówek dotyczących obchodzenia się z produktami do pielęgnacji soczewek kontaktowych.
 • Płynu do przechowywania soczewek nie należy stosować dwa razy.
 • Nie należy stosować płynów, którym upłynął termin przydatności do użycia.
 • Soczewek nie należy przechowywać w miejscach, w których narażone są one na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, np. w samochodzie. Powstałe w takich warunkach temperatury (powyżej 500C) mogą powodować nieodwracalne deformacje soczewek.
 • Długie paznokcie lub paznokcie o ostrych krawędziach mogą powodować uszkodzenie soczewki kontaktowej lub oka.
 • Nie wolno zakładać soczewki, jeśli ma uszkodzoną krawędź lub nieregularną powierzchnię.

Przy dłuższym okresie nienoszenia soczewek kontaktowych należy przestrzegać również odpowiednich wskazówek dotyczących produktów do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Na dzień przed ponownym założeniem soczewki kontaktowe trzeba oczyścić. Po oczyszczeniu powinny leżeć przez noc w płynie służącym do ich przechowywania w celu pełnej dezynfekcji (zgodnie ze wskazówkami dot. środków do pielęgnacji).

Czas przyzwyczajania się do noszenia soczewek oraz kontrole

W okresie przyzwyczajania się nie należy nosić soczewek przez cały dzień - specjalista doradzi Państwu, w jaki sposób można wydłużać czas noszenia soczewek. Należy codziennie stosować środki do pielęgnacji soczewek, jakie zaleca producent lub specjalista. Przynajmniej raz w roku należy zgłaszać się do kontroli u specjalisty. W razie pojawienia się uczucia dyskomfortu, należy zaprzestać noszenia soczewek i zwrócić się do swojego specjalisty.

Warunki prawidłowego użytkowania

 • Przed dotknięciem soczewek należy ręce dokładnie umyć i wysuszyć.
 • Przed założeniem soczewki należy sprawdzić, czy nie jest ona uszkodzona.
 • Soczewki, które upadły na ziemię, należy podnosić wilgotnym opuszkiem palca lub za pomocą przyssawki.
 • Nigdy nie wolno przeciągać soczewek kontaktowych po powierzchni stołu czy lustra.
 • Soczewki, które upadły na ziemię, należy koniecznie oczyścić: najpierw płynem do płukania a następnie kontynuować właściwy proces czyszczenia.
 • Przed zamknięciem pojemnika na soczewki należy sprawdzić, czy soczewki leżą pośrodku, aby zapobiec uszkodzeniu ich krawędzi.

Właściwa pielęgnacja

Codzienne stosowanie specjalnych środków dostosowanych do pielęgnacji soczewek kontaktowych jest konieczne dla uzyskania optymalnego komfortu ich noszenia. Systematyczność i staranność odgrywa tu decydującą rolę. Niedostateczna pielęgnacja może doprowadzić do poważnych schorzeń (chorób oczu). Specjalista dobierający soczewki wybiera najbardziej odpowiedni dla Państwa system pielęgnacji. Firma Hecht Contactlinsen GmbH poleca serie pielęgnacyjne, Concare lub Boston do optymalnej pielęgnacji stabilnokształtnych soczewek kontaktowych.

 • Czyszczenie: soczewki należy wyczyścić natychmiast po ich zdjęciu. W tym celu na wewnętrzną i zewnętrzną powierzchnię soczewki kontaktowej należy nanieść kilka kropli płynu czyszczącego i rozcierać go palcami (między kciukiem i palcem wskazującym) nie naciskając – przez około 20 sekund.
 • Spłukiwanie: soczewki należy gruntownie spłukać płynem do płukania i włożyć je do pojemnika na soczewki wypełnionego świeżym płynem do przechowywania.
 • Dezynfekcja: płyn do przechowywania soczewek zawiera substancje dezynfekujące, które oddziaływają na soczewki w czasie spoczynku - nocy (z reguły jest to co najmniej 6 godzin). Aby proces dezynfekcji przebiegał prawidłowo, koniecznie należy przestrzegać wskazówek znajdujących się na środkach używanych do pielęgnacji soczewek.
 • Dodatkowe specjalne środki czyszczące lub usuwające białko: w niektórych przypadkach konieczny jest dodatkowy środek czyszczący powierzchnię soczewki, który może być stosowany codziennie naprzemiennie z regularnym środkiem czyszczącym lub raz w tygodniu. Aby otrzymać optymalny wynik pielęgnacji soczewek, częstotliwość stosowania dodatkowego środka czyszczącego należy uzgodnić ze specjalistą.

Proszę pamiętać również o tym, by pojemnik na soczewki kontaktowe systematycznie czyścić (co najmniej raz w tygodniu) i wymieniać (co 3-6 miesięcy). Jednakże nie można wykluczyć, że mimo tych wszelkich starań w pojemniku pojawią się drobnoustroje, które następnie mogą dostać się wraz z soczewką do oka. Przestrzegając tych kolejnych etapów pielęgnacji przyczyniają się Państwo do bezpiecznego użytkowania soczewek. Dlatego też, powinni Państwo przestrzegać procesu pielęgnacji soczewek w jego niezmiennej formie. Tylko taka pielęgnacja zapewnia, iż osady z powierzchni soczewki kontaktowej zostaną skutecznie usunięte i soczewki kontaktowe prawidłowo zdezynfekowane.

Zakładanie

ulotka 01Proszę położyć soczewkę kontaktową na opuszek palca wskazującego. Obojgiem oczu należy patrzeć w lusterko, palcem środkowym tej samej ręki odciągnąć dolną powiekę w dół, a palcem środkowym i/lub palcem serdecznym drugiej ręki górną powiekę w górę. Proszę teraz założyć soczewkę na oko nie dociskając jej (patrz rysunek). Jeśli soczewka nie znajduje się na środku rogówki, to należy ją ostrożnie wyjąć z oka za pomocą przyssawki i rozpocząć zakładanie od początku. Alternatywnym sposobem jest propozycja zakładania za pomocą specjalnej przyssawki. Specjalista wskaże Państwu, która metoda w Państwa przypadku jest lepsza.

Zdejmowanie

Przed przystąpieniem do zdejmowania należy upewnić się czy soczewka osadzona jest centralnie na rogówce.

Metoda A

ulotka 02Proszę wziąć przyssawkę w palce między kciuk a palec wskazujący, a palcem środkowym tej samej ręki odciągnąć dolną powiekę w dół. Drugą ręką odciągnąć górną powiekę w górę. Przyssawkę dostawić ostrożnie do środka soczewki kontaktowej i przy jej pomocy zdjąć soczewkę ruchem odciągającym.

Metoda B

ulotka 03Proszę szeroko otworzyć oko, palcem odciągnąć zewnętrzny kącik oka na zewnątrz i mrugać. Jednocześnie drugą rękę trzymać pod okiem tak, by soczewka spadła na dłoń. Jeśli praktyka taka budzi opory natury fizjologicznej, to zalecana jest „Metoda A”.

Makijaż

Nosząc soczewki kontaktowe niekoniecznie trzeba rezygnować z makijażu. Wprost przeciwnie – specjaliści i konsultanci z zakresu kosmetyki nie wykluczają stosowania kosmetyków do oczu w przypadku osób noszących soczewki kontaktowe i mają dla nich gotowe rozwiązania. Cienie do powiek w postaci kremów, konturówka do oczu i tusz do rzęs są sprawdzone klinicznie i mają skład dobrany tak, by nie drażniły oczu. Mimo to należy uwzględnić parę wskazówek: • Soczewki kontaktowe należy zakładać dopiero po nałożeniu na twarz makijażu i zdejmować je przed jego usunięciem. • Lakier do włosów należy stosować przed założeniem soczewek kontaktowych. Nie należy stosować: cieni do powiek w pudrze, tuszu do rzęs z włoskami oraz konturówek do oczu nakładanych na wewnętrzne brzegi powiek. Substancje te są często przyczyną zabrudzenia powierzchni soczewek kontaktowych, a tym samym dyskomfortu przy ich noszeniu.

Czas noszenia soczewek

Stabilnokształtne soczewki kontaktowe firmy Hecht Contactlinsen GmbH są przeznaczone do noszenia w trybie dziennym, a więc poza fazą snu. Podczas fazy przyzwyczajania się okres noszenia soczewek kontaktowych należy stopniowo wydłużać, aż do uzyskania maksymalnego, zalecanego przez specjalistę, okresu ich noszenia. Przed snem soczewki należy zdejmować, chyba że są to soczewki specjalnie przeznaczone do tego celu. Jeśli zdarzyłoby się Państwu zasnąć z założonymi soczewkami kontaktowymi, to nie należy się obawiać. Ewentualnego uczucia suchości w oku pozbędą się Państwo po kilku mrugnięciach. Użycie w tej sytuacji kropli nawilżających ułatwi ruch soczewki kontaktowej i nawilży powierzchnię oka. Wskazówki uzyskacie Państwo u swojego specjalisty.

Okres użytkowania soczewek

Okres użytkowania soczewek zależy od: • materiału, z jakiego wykonane są soczewki • parametrów soczewek • sposobu obchodzenia się z nimi • pielęgnacji • stopnia mechanicznego eksploatowania • sposobu noszenia: codzienne lub sporadyczne W ramach regularnych kontroli (przynajmniej raz w roku), należy zlecić specjaliście dobierającemu soczewki sprawdzenie funkcjonalności i bezpieczeństwa stosowania soczewek kontaktowych. Podczas codziennego stosowania stabilnokształtnych soczewek kontaktowych zaleca się dla bezpiecznego stosowania ich regularną wymianę. Ten okres między kolejnymi wymianami powinien wynosić od 18 do 24 miesięcy.

 

Stabilnokształtne soczewki kontaktowe do nakładania na oko Wskazówki ogólne

Proszę uważnie przeczytać niniejszą ulotkę informacyjną. Zawiera ona ważne informacje o stosowaniu produktu i bezpiecznym jego użytkowaniu. Pytania dodatkowe dotyczące noszenia soczewek kontaktowych proszę kierować do specjalisty dobierającego soczewki.

Zakres stosowania

Do korekcji wady wzroku, optymalizacji zdolności widzenia oraz w celach podyktowanych względami estetycznymi. Uwaga! Jeśli stosowanie soczewki podyktowane jest wyłącznie względami estetycznymi, to nie ma ona żadnego działania optycznego.

Przeciwwskazania

Soczewek kontaktowych nie należy stosować przy:

 • zapaleniach, infekcjach i zranieniach oka, zmienionej wrażliwości rogówki, alergiach, schorzeniach, zranieniach lub zmianach rogówki i/lub powiek
 • przyjmowaniu leków, które mogłyby negatywnie wpływać na noszenie soczewek kontaktowych
 • niedostatecznej ilości płynu łzowego Dalsze postępowanie prosimy uzgodnić ze specjalistą dobierającym Państwu soczewki.

Interakcje z innymi środkami

Aby uniknąć niepożądanego oddziaływania wzajemnego soczewek ze środkami pielęgnacyjnymi, specjalista dobierający soczewki wybiera najbardziej odpowiedni dla Państwa system pielęgnacji soczewek kontaktowych. Firma Hecht Contactlinsen GmbH poleca serię pielęgnacyjną Concare lub Boston do optymalnej pielęgnacji stabilnokształtnych soczewek kontaktowych. Jeśli wiadomo Państwu o występowaniu reakcji alergicznych, to informację tę powinien otrzymać specjalista dobierający soczewki. Prosimy również o zwracanie uwagi na składniki określonych systemów pielęgnacyjnych. Pamiętać o tym należy przede wszystkim przy stosowaniu soczewek kontaktowych po raz pierwszy. Leki mogą powodować zmiany nawilżania soczewek płynem łzowym, a także wpływać na tolerancję soczewek kontaktowych. Prosimy poinformować specjalistę, jakie leki Państwo przyjmują. W przypadku kropli do oczu należy przestrzegać wskazówek zawartych w ulotce dołączanej do opakowania tych preparatów. Kropli do oczu z zasady nie powinno się wkraplać na soczewki. Są od tego nieliczne wyjątki. Pytania dot. tej kwestii prosimy kierować do okulisty.

Działania uboczne

Chociaż stabilnokształtne soczewki kontaktowe są z reguły bardzo dobrze tolerowane, to nie można do końca wykluczyć reakcji z następującymi zjawiskami towarzyszącymi: Nie należy nosić soczewek kontaktowych w przypadku wystąpienia podanych poniżej lub podobnych symptomów, gdyż istnieje niebezpieczeństwo trwałego uszkodzenia oczu:

 • wzmożone czucie ciała obcego
 • zaczerwienienie oczu
 • niezwykła wrażliwość na światło
 • kłucie, palenie, ból
 • nagłe pogorszenie się widzenia
 • pojawienie się wydzieliny na oku
 • nadmierne łzawienie
 • widzenie przez mgłę
 • suchość oczu

Proszę niezwłocznie skontaktować się ze swoim specjalistą dopasowującym soczewki kontaktowe. Specjalistę należy poinformować o każdej zmianie komfortu noszenia soczewek kontaktowych, pogorszeniu się widzenia czy innych odmiennych reakcjach.

Zalecenia szczególne

Należy systematycznie odwiedzać specjalistę w celu przeprowadzenia kontroli aplikacji soczewek i sprawdzenia soczewek kontaktowych. Zgodnie z otrzymaną instrukcją soczewki kontaktowe trzeba zawsze bardzo starannie czyścić i dezynfekować. Soczewek nie powinno się nosić przez okres dłuższy niż to jest wskazane i zalecane. Jeśli producent określi czas, po upływie którego soczewki muszą być wymieniane, to nie należy go wydłużać, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do pogorszenia się zdolności widzenia. W razie wystąpienia podrażnień oka, należy zdjąć soczewki kontaktowe i udać się do specjalisty! Nie wolno stosować uszkodzonych soczewek kontaktowych. Należy przestrzegać instrukcji użytkowania środków do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Nie wolno stosować soczewek kontaktowych ani żadnych środków do ich pielęgnacji po upływie terminu ich ważności. Nawet jeśli soczewki posiadają filtr UV, to nie zastąpią one okularów przeciwsłonecznych.

Concare®
KOMPLEKSOWE ZESTAWY DO PIELĘGNACJI
STABILNOKSZTAŁTNYCH (TWARDYCH) SOCZEWEK KONTAKTOWYCH

concare01 concare02 concare03 concare04
pielęgnacja podstawowa pielęgnacja dodatkowa
płyn do
przechowywania
ścierający środek
czyszczący
środek usuwający
tłuszcze
starter


Nasza firma po raz kolejny zostaje wyróżniona pierwszym miejscem w rankingu magazynu “Markt Intern”. Badania przeprowadzane są w co trzy lata. Najwyższą pozycję zajmowaliśmy już w 2006 i 2009 roku. Zwycięstwo w roku 2011 potwierdza doskonałą jakość naszych produktów.

zobacz wiecej

Trzy podstawowe geometrie soczewek

ASCON
Asferyczna soczewka kontaktowa
geometria ascon

BIAS
Asferyczna soczewka kontaktowa
geometria bias

KA3
Asferyczna soczewka kontaktowa
geometria ka3

zobacz wiecej